جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
الجمعة 15 ربیع الثانی 1441

همدلی و همزبانی نیروهای انقلابی توسعه مساجد را دربر دارد

حجت الاسلام والمسلمین رضا ابراهیمی ، دوشنبه 6 آذر ماه در همایش ائمه جمعه و جماعات شهرستان شهرضا اظهار کرد: با بررسی و مطالعه تاریخ اسلامی در قرون اولیه اسلامی به وضوح متوجه می شویم، استراتژی اسلام در طرح ریزی نهاد مقدس مسجد تا چه اندازه دقیق و مؤثر بوده است.
وی تصریح کرد: مساجد اسلامی به گونه‌ای طراحی شده اند که کارآیی آنها با مرور زمان، بیشتر مشخص می شود، یکی از مهمترین ویژگی های مساجد در مقایسه با دیگر مراکز عبادتی در سایر ادیان و مذاهب، قابلیت هماهنگی آن با نیازهای روز جوامع است.
سرپرست  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا عنوان کرد: حساسیت و جایگاه ویژه نهاد مقدس مسجد در اسلام باعث شده، تمامی امامان و بزرگان دینی، از آن به عنوان مهد پرورش نسل های آینده حامی اسلام و منایان ندای توحیدی آن نام ببرند.
وی با اشاره به افزایش کارایی مساجد در دوران پس از انقلاب اسلامی اظهار کرد: در دوران قبل از انقلاب مساجد تنها محلی برای عبادت افراد به شمار می آمد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، سایر وظایف مساجد در تمدن اسلامی نظیر تعلیم و تربیت و آموزش نیروهای جوان نیز احیا شد.
حجت الاسلام ابراهیمی خاطر نشان کرد: در دوران مبارزات ضد ستم شاهی، مسجد به عنوان مهمترین پایگاه انقلابی در ساماندهی مبارزات ضد رژیم، توانست نقش مهم و در عین حال مؤثری را در این زمینه ایفا کند.
وی تصریح کرد: در دوران مبارزات انقلابی مردم ایران، مساجد با محوریت روحانیت مبارز و آگاه و همت مردم مؤمن و متعهد و با هدایت و رهبری امام راحل(ره)، توانستند ارکان حکومت پهلوی را متلاشی و نظام اسلامی را مستقر کنند.
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرضا افزود: در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نهادهایی همچون هیأت امنای مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج نیز به مجموعه مساجد اضافه شد، زیرا شکل گیری این نهادها نیز تحت تأثیر اهمیت و جایگاه مساجد در تمدن اسلامی ایجاد شده بود.
وی روحانیت را ارکان اصلی مدیریت مساجد برشمرد و افزود: روحانیت آگاه و عالم، در بسیاری از زمینه‌ها می تواند مشکلات و معضلات نماز گزاران و سکنه مناطق مختلف را حل کرده و با عنوان سرپرستی امین برای مردم، به حل مشکلات آنها بپردازد.
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرضا تصریح کرد: هیأت امنای مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج، بازوان توانمند روحانیت در مساجد هستند و از این جهت باید همکاری لازم در اجرای برنامه های مختلف بین آنها انجام شود.
وی همدلی و همزبانی نیروهای مؤمن و انقلابی را زمینه ساز پیشرفت و توسعه مساجد دانست و افزود: مشارکت نیروهای متعهد و مؤمن، نقش غیر قابل انکاری در حل مشکلات مردم و ارائه شیوه های سبک زندگی اسلامی از کانون مساجد بر عهده دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها در مورد این مطلب

برنامه های هفتگی حرم

دعای توسل -سه شنبه ها بعد ازنماز مغرب و عشاء
زیارت امین الله-چهارشنبه ها بعد ازنماز مغرب و عشاء
حدیث شریف کساء -پنجشنبه ها بعد ازنماز ظهر و عصر
دعای کمیل -پنجشنبه ها بعد ازنماز مغرب و عشاء
دعای ندبه – جمعه ها بعد ازنماز صبح
زیارت آل یس – جمعه ها بعد ازنماز مغرب و عشاء

اوقات شرعی

پر بازدید ترین ها

تدبر در قرآن

آیه قرآن تصادفی